Skip to main content

Smart Home, czyli inteligentny dom, to systemy, które mają na celu nie tylko podniesienie komfortu życia mieszkańców, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwa. Przyczyniają się też do sporych oszczędności czasu i pieniędzy. W skład każdego inteligentnego domu mogą wchodzić różnorodne urządzenia. Pod względem technologicznym obecnie mamy do dyspozycji naprawdę wiele możliwości. Dobór poszczególnych rozwiązań w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. W tym wpisie przedstawimy przykłady urządzeń, które najczęściej znajdują zastosowanie w ramach wdrażanych systemów Smart Home.

Urządzenia wpływające na poprawę bezpieczeństwa 

Urządzenia podnoszące poziom bezpieczeństwa stanowią istotną grupę rozwiązań, które najczęściej uwzględniane są w projektach inteligentnych domów. Mowa tutaj m.in. o monitoringu, który coraz częściej stosowany jest nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz obiektów. Urządzenia służą do rejestracji wielu godzin nagrań, które następnie są zapisane, archiwizowane i w razie konieczności mogą być analizowane. W przypadku ewentualnych prób włamania, system monitoringu aktywuje się, wykrywając ruch w mieszkaniu. Wówczas użytkownicy lub odpowiednie służby (np. ochrona budynku) otrzymują powiadomienie o zagrożeniu. Co ważne, podczas obecności mieszkańców w domu system nie reaguje na ruch.

Do innych urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zaliczamy też np. czujniki ruchu, czujniki zalania i dymu, inteligentne zamki. Ciekawym rozwiązaniem jest też rotacyjne uruchamianie i wyłączanie oświetlenia w domu, które sprawdza się w przypadku długich okresów nieobecności domowników, np. wyjazdów na wakacje. Pomysłów i rozwiązań jest naprawdę wiele, a każdy z nich skutecznie wpływa na podnoszenie bezpieczeństwa zarówno domowników, jak i ich majątku.

Inteligentnie oszczędny dom 

Dla właścicieli domów i mieszkań kwestie bezpieczeństwa są równie ważne co oszczędna eksploatacja obiektu. Największy wpływ na nasze comiesięczne rachunki ma ogrzewanie. Jak ograniczyć opłaty za ogrzewanie, ale zapewniając sobie optymalny komfort cieplny? W tym przypadku również z pomocą przychodzą urządzenia wchodzące w skład systemu Smart Home. Zintegrowane z systemem termostaty zapewniają szereg ekonomicznych rozwiązań, np. automatycznie regulują zmiany temperatur. Przykładowo, w momencie otwarcia okna, gdy temperatura spada, nie dogrzewają niepotrzebnie pomieszczenia. Z kolei systemy sterowania ogrzewaniem, również działające na bazie termostatu, wyłączają grzejniki w chwili osiągnięcia maksymalnej temperatury i włączają je na nowo po osiągnięciu określonego minimum. Wszystkie te działania mogą przyczynić się do znacznych oszczędności przy bardzo niewielkim wysiłku domowników.

Sterowanie oświetleniem 

W ramach systemów Smart Home bardzo chętnie wybierane jest też sterowanie oświetleniem. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie komfort z oszczędnością. Źródła światła kontrolowane są przy pomocy aplikacji mobilnej, która współpracuje z systemową centralą. Zdalne sterowanie obejmuje nie tylko możliwość włączania i wyłączania punktów świetlnych, ale również zarządzanie ściemniaczami czy czujnikami ruchu.