Skip to main content

Twój komputer działa coraz wolniej? System uruchamia się kilka minut, programy przetwarzają wszystko o wiele dłużej niż kiedyś, a nawet stare gry zaczynają się zacinać? Cóż, może to oznaczać, że pora rozejrzeć się za nowym sprzętem. Wcześnie jednak warto sięgnąć po metody opisane poniżej, bo jest szansa, że nawet kilkuletni komputer solidnie przyspieszy.

Zwolnienie miejsca na dysku

Przepełniony dysk twardy to jedna z przyczyn spowolnienia pracy komputera. Szczególne, jeśli zostały na nim już ostatnie wolne megabajty. Z pomocą systemowego narzędzia do oczyszczania dysku usuńmy więc niepotrzebne pliki, a potem przyjrzyjmy się liście zainstalowanych aplikacji. Czy na pewno wszystkie wciąż do czegoś się przydają? Usuńmy bezzwłocznie szczególnie te, które niepotrzebnie zabierają zasoby systemowe, a niczemu już nie służą (jak np. stare programy antywirusy, gdy zainstalowaliśmy już coś nowego i skuteczniejszego).

Defragmentacja dysku

Na nowych komputerach, w których system operacyjny zainstalowano na szybkim dysku SSD, defragmentacji się nie wykonuje. Jeżeli jednak nasz sprzęt zamiast SSD ma tradycyjny dysk twardy, czyli HDD, defragmentacja (wykonana już po usunięciu zbędnych plików i programów) może przynieść bardzo odczuwalne efekty. Pamiętajmy tylko, że zajmuje ona czasem nawet kilka godzin, podczas których praca z komputerem może być utrudniona. Inna rzecz, że jeśli mamy taką możliwość, to naprawdę warto wysłużony dysk HDD zamienić na nowoczesne SSD i cieszyć się szybszą pracą komputera już bez żadnych defragmentacji.

Czyszczenie komputera

Zarówno laptopy, jak i komputery stacjonarne gromadzą w swoim wnętrzu kurz i inne zanieczyszczenia. Jeśli przynajmniej raz na kilka, kilkanaście miesięcy ich nie usuniemy, ryzykujemy tym, że staną się one przyczyną awarii. Ale jeszcze zanim do tego dojdzie, brud powodować może przegrzewanie się podzespołów i ich coraz mniej wydajną pracę. Dlatego czyszczenie komputera jest tak istotne.

Wyłączenie aplikacji działających w tle

Uruchamiające się wraz ze startem systemu i działające w tle programy mogą znacząco zmniejszyć wydajność sprzętu. Szczególnie takiego, który służy nam już od kilku lat. Niektóre z nich są niezbędne do normalnego funkcjonowania systemu, ale przecież nie wszystkie. Te, które ani nam, ani systemowi nie są do niczego potrzebne, warto odłączyć, korzystając z karty „Uruchamianie” menadżera zadań.

Modernizacja sprzętu

Ostatnia czynność, jakiej możemy dokonać, to modernizacja posiadanego sprzętu. Najtańsza będzie wymiana dysku HDD na SSD oraz dołożenie pamięci RAM. Wymiana wysłużonego dysku HDD na nowoczesny SSD przyspieszy komputer bardzo znacząco, co w przypadku zastosowań biurowo internetowych może okazać się całkowicie wystarczające.