Odpowiedź na pytanie co jest lepsze: nowy czy poleasingowy sprzęt komputerowy nie jest prosta ani jednoznaczna. Wiele zależeć będzie bowiem od jakości samego sprzętu oraz jego zaawansowania technicznego. W naszym wpisie przedstawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań.
Kiedy poleasingowy sprzęt komputerowy się opłaca, a kiedy nie?
Poleasingowy sprzęt komputerowy to sprzęt używany przez firmy i korporacje, które co około dwa, trzy lata wymieniają całe wyposażenie biura. Jego zaletą jest przede wszystkim niska cena, regularne serwisowanie oraz dobry stan, a także niski poziom eksploatacji, związany ze sposobem użytkowania komputera. Poleasingowy sprzęt komputerowy bowiem służy przede wszystkim do obsługi konkretnych, wybranych programów firmowych oraz aplikacji, a nie do grania, słuchania muzyki czy oglądania filmów. Jest dzięki temu dłużej sprawny i mniej wyeksploatowany. Jednocześnie poleasingowy sprzęt komputerowy to sprzęt najwyższej klasy biznes. W efekcie decydując się na tego typu komputer otrzymujemy w niskiej, atrakcyjnej cenie sprzęt bardzo dobrej jakości i najwyższej klasy, oczywiście pod warunkiem, że był on regularnie serwisowany. Do pozostałych zalet używanego sprzętu komputerowego należą:
- roczna gwarancja, udzielana na komputery i laptopy,
- legalność zainstalowanego oprogramowania,
- pewność braku obecności na komputerze złośliwego oprogramowania.
Kupno poleasingowego sprzętu komputerowego wpisuje się także w działania proekologiczne, eliminując problem utylizacji oraz konieczności pozbycia się używanych komputerów.
Zakup pofirmowego sprzętu komputerowego może jednak stać się nieopłacalny, jeśli komputer ma służyć nie do pracy, ale głównie do zabawy i gry. Najczęściej bowiem poleasingowe komputery nie posiadają nowoczesnego, wymaganego układu graficznego oraz zaawansowanych rozwiązań technologicznych, niezbędnych do większości gier. Wyprodukowane trzy lata przed zakupem nie są wyposażone w niezbędne rozwiązania, umożliwiające rozrywkowe używanie sprzętu. Problemem może być także często mało estetyczny, toporny wygląd używanego sprzętu, krótko działająca bateria, a także widoczne ślady użytkowania sprzętu.
Kiedy inwestycja w nowy sprzęt komputerowy się opłaca?
Jeśli zatem nie traktujesz komputera jako źródła rozrywki, a wydajny, zaawansowany technologicznie sprzęt jest ci potrzebny przede wszystkim do podstawowej pracy, warto zainwestować w poleasingowy sprzęt komputerowy. Jeśli jednak zależy ci na nowoczesnych rozwiązaniach, najnowszym oprogramowaniu oraz aplikacjach, a także na estetycznym, nowoczesnym wyglądzie sprzętu, zdecyduj się na kupno nowego komputera. Pamiętaj przy tym, aby nie dać się skusić zbyt niską ceną, z którą zazwyczaj łączy się bardzo krótka żywotność sprzętu. Inwestycja w nowy komputer jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku zawodów, których przedstawiciele pracują wyłącznie, albo niemal wyłącznie na komputerze: fotografików, architektów czy programistów. W ich przypadku szybki, najnowszy system operacyjny i najświeższe oprogramowanie są bowiem niezbędne.
Nowy markowy sprzęt, oferowany w sprawdzonym, renomowanym punkcie sprzedaży to również inwestycja na lata, zainstalowane programy bowiem można na bieżąco aktualizować. Nowy laptop czy komputer to w końcu także pełniejsze, żywsze, lepsze kolory, szybsze, bardziej płynne działanie i dwuletnia gwarancja. Nowa bateria umożliwia wielogodzinną pracę bez potrzeby ładowania, co jest niezwykle przydatne na przykład podczas służbowej podróży pociągiem, w trakcie której musimy korzystać z laptopa. Nowoczesne komputery są poręczne, lekkie i cienkie, przez co są bardziej ergonomiczne oraz wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Ich wadą będzie natomiast dość wygórowana cena oraz obciążenie różnego rodzaju często bezużytecznymi aplikacjami, zainstalowanymi przez producentów, które spowalniają pracę sprzętu.